Nowości w bibliotece

Od listopada w naszej bibliotece pojawiły się nowe książki i dla starszych i dla młodszych.

Młodszych czytelników zapraszam do sięgnięcia po przygody „Basi”  Zofii Staneckiej. Każda książka to nowa przygoda: ”Przygody Basi pomagają dziecku zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych.”

Miłośników przygód szalonych skarpetek Justyny Bednarek  przybywa. U nas znajdziecie wszystkie części:

  • „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”                                                       
  • „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite).”
  • „Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!”

Są też dwie najnowsze części: „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” oraz część pełna zagadek, kolorowanek i propozycji gier i zabaw na długie zimowe wieczory pt.: „Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik?”

Dla tych, którzy oprócz czytania lubią jeszcze pogłówkować szczególnie z matematyki, polecamy książeczki Rafała Witka  z serii „Szczurki…”. Paczka sześciu szczurków i biała mysz wpadają na różne pomysły kombinując, jak tu przy tym wyjść na swoje.

Sowie czary” Iny Brandt, to z kolei propozycja fantastyki i przygody dla młodszych czytelników. Bohaterka serii Flora przeprowadza się wraz z rodzicami z miasta na wieś. W nowym miejscu nie wszystko jest łatwe, lecz Flora spotyka w lesie kogoś niezwykłego, kto skrywa w sobie tajemnicę. Jest to „…ciepła, wzruszająca opowieść o przyjaźni między ludźmi i zwierzętami, trosce o innych i próbach znalezienia swojego miejsca na ziemi.”

Są też wśród nas tacy, którzy czytając książkę lubią przenosić się w świat nierzeczywisty, baśniowy. Im polecam serię Brandona Mulla pt.: „Baśniobór”- 5 części i „Smoczą Straż”- 4 części. Początek jest zwyczajny: Rodzeństwo Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka, który mieszka na odludziu i wita ich całą serią nakazów i zakazów, których oni nie mają ochoty przestrzegać. Kim tak naprawdę jest ich dziadek i przed czym chce ochronić wnuki dowiecie się po przeczytaniu pełnej niesamowitych przygód i postaci serii książek pt.: „Baśniobór”.

Książki, które przenoszą nas do podwodnego świata to seria  3 części „Alea Aquarius” Tany Stewner. Ich bohaterka  Alea, wie,że nie powinna zbliżać się do wody, a mimo to coś ją do niej ciągnie. „Magia morza, fantastyka, przygoda i wspaniała przyjaźń- wszystko to łączy się w życiu Alei…”.     

Nowością są też książki niemieckiej powieściopisarki Katji Brandis „Woodwwalkers”. „To seria książek fantasy skierowana do młodzieży. Głównymi bohaterami cyklu są tajemnicze młode istoty, które opuszczają swój świat, by zadomowić się wśród ludzi…”                           

Godnymi polecenia są też książki objęte patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Ich autorem jest Artur Maciak. Pierwsza to „Nic o nas bez nas! Dzieci i ch prawa”- „…książka opowiada młodym czytelnikom o ich najważniejszych prawach, zwraca uwagę na to, jak ważne jest dzieciństwo…”. Kolejna z nich to „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat.” „Czy dziecko może zmienić świat?  Czy może wpłynąć na rząd, państwo, dorosłych? Owszem, dzieci umieją walczyć o swoje sprawy, potrafią też nakłonić dorosłych, by ci angażowali się w ważne akcje i odnoszą na tym polu niemałe sukcesy…” Wśród prawdziwych bohaterów znalazł się Jan Mela, który pomimo niepełnosprawności zdobył oba bieguny Ziemi i założył fundację, która wspiera ludzi po amputacji kończyn. Myślę, że warto po nie sięgnąć.

Z nowości lekturowych na półkach biblioteki znalazły się książki pt.:

–  „Piaskowy wilk” Asa Lind;

książki Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”, „Pozłacana rybka” i „Niezłe ziółko”;

– „Dzień czekolady” Anny Onimichowskiej;

– „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak;

– „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po Parkach Narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

To tylko niektóre z nowości. O kolejnych napiszę wkrótce.

Justyna Walczak

Komentarze są wyłączone.