W czasie tegorocznych wakacji wraz z grupą nauczycieli z naszej szkoły poleciałam do Bournemonth w Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w kursach językowych w ramach projektu unijnego POWER OF EDUCATION – mobilność kadry.
Zajęcia, w których braliśmy udział, odbywały się w Richard Language Collage. Nauczyciele RLC stosowali różne metody nauki, w szczególności stawiali na rozwijanie umiejętności mówienia raz kontakt międzynarodowy. Grupy składały się z uczestników z Polski, Czech, Arabii Saudyjskiej, Szwajcarii i Japonii. Lekcje trwały 3 razy po 1,5 h z dłuższą przerwą na lunch. Podszkoliliśmy nasze umiejętności językowe, a także rozwialiśmy wątpliwości dotyczące różnych aspektów języka angielskiego. Dowiedzieliśmy się w jakie kluczowe umiejętności powinniśmy wyposażyć uczniów, jak przygotować ich do zmieniającego się rynku pracy. Porównaliśmy również systemy oświaty w Polsce i w Anglii, starając się wybrać to, co możemy zastosować w naszej szkole.
W trakcie pobytu mieszkaliśmy u angielskich rodzin, dzięki czemu mieliśmy możliwość poznania codziennego życia w Anglii. Mogliśmy również poćwiczyć język angielski.
Akcja – „Mobilność kadry edukacji szkolnej”
Okres realizacji: 31.12.15- 31.12.17
Realizowany w SP nr 5 im. G. Morcinka w Mikołowie, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
Tytuł projektu: „Power of Education- podniesienie jakości kształcenia i zarządzania w mikołowskich placówkach oświatowych”.
Celem projektu jest:
- Podniesienie europejskiego wymiaru placówek oraz zapoznanie z innymi europejskimi systemami edukacji.
- Podniesienie jakości w zakresie zarządzania placówką, jej promocji, współpracy
z rodzicami, wprowadzenia innowacyjnych programów nauczania itp. - Podniesienie umiejętności w zakresie nowych metod i narzędzi wykorzystywanych
w nauczaniu języka angielskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. - Podniesienie kompetencji w zakresie pracy z dziećmi w celu „łagodnego” przejścia
z edukacji przedszkolnej do kolejnego etapu kształcenia oraz pracy z uczniem na etapie kształcenia wczesnoszkolnego. - Wzmocnienie współpracy pomiędzy przedszkolem i szkołą w celu efektywnego przygotowania dzieci do nauki w szkole podstawowej.
- Podniesienie umiejętności językowych wśród wychowawców przedszkolnych/ nauczycieli przedmiotowców oraz kadry zarządzającej.
- Podniesienie kwalifikacji i umiejętności w zakresie wprowadzenia elementów języka angielskiego na zajęciach danego przedmiotu – wykorzystanie nauczania metodą CLIL – pilotażowe wprowadzenie do programów nauczania elementów języka angielskiego z przedmiotów ścisłych/ humanistycznych/ artystycznych/ sportowych (np. matematyka, przyroda, historia, plastyka, wychowanie fizyczne)
- Podniesienie kwalifikacji i kompetencji w zakresie wzmacniania umiejętności efektywnego uczenia się i motywacji ucznia zarówno wśród nauczycieli przedmiotowców jak i językowców.
- Podniesienie umiejętności w zakresie nowych metod i narzędzi wykorzystywanych
w nauczaniu języka obcego, zapoznanie się z najnowszymi formami pracy z uczniem, wymiana doświadczeń z nauczycielami ze szkół europejskich. - Podniesienie umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w pracy dydaktycznej.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone m.in. następujące działania:
a) Kadra zarządzająca szkoły /przedszkola:
- 3-dniowe intensywne szkolenie zawierające 2 wizyty na terenie szkół brytyjskich, obserwacje prowadzonych zajęć, kontakt z nauczycielami i dyrektorami. Celem m.in. jest zapoznanie z brytyjskim systemem edukacji, pracy kadry zarządzającej placówką i personelem, przygotowanie planu rozwoju szkoły. Uczestnicy skorzystają z treningu nt. zarządzania placówką i zostaną zapoznani z europejskimi systemami edukacyjnymi
- 2-tygodniowe szkolenie dla kadry zarządzającej celem zapoznania
z najnowocześniejszymi metodami i narzędziami zarządzania placówką oświatową.
b) Szkolenie metodyczne/metodyczno-językowe nauczania języka obcego:
Nauczyciel będzie występował w roli ucznia, co pozwoli na nabycie wiedzy o najbardziej odpowiednich formach pracy z uczniem (2-tygodniowe szkolenie)
c) 2-tygodniowe szkolenie mające na celu poznanie narzędzi i strategii zwiększających motywację ucznia do uczenia się:
Poznanie metod aktywizujących i wzmacniających efektywne uczenie się, zapoznanie się
z nowym modelem pracy z uczniem, gdzie nauczyciel występuje w roli mentora, motywuje ucznia do samodzielnego uczenia się.
d) 2-tygodniowe szkolenie językowo-obserwacyjne:
Skierowane głównie do przedmiotowców, gdzie po szkoleniu językowo-metodycznym uczestnicy będą mieli możliwość obserwowania zajęć z danego przedmiotu w szkole podstawowej w Wielkiej Brytanii, a także pracę dyrektora, pedagoga itp.
e) 2-tygodniowe szkolenie metodyczno- językowe w systemie CLIL:
Połączenie intensywnego kursu języka angielskiego opartego na konwersacji, umiejętności czytania, pisania i słuchania w języku obcym. Szkolenie pozwoli na poznanie narzędzi i metod oraz nabycie wiedzy w zakresie nauczania danego przedmiotu w języku obcym lub wprowadzania elementów językowych na zajęciach danego przedmiotu.
f) 2-tygodniowe szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego/ wczesnoszkolnego mające na celu zapoznanie z nowymi metodami i narzędziami kreatywnego nauczania dzieci na wczesnym etapie edukacji
g) Intensywny kurs języka angielskiego w ramach mobilności:
Start z poziomu A1 – szkolenie językowe mające na celu wyposażenie w umiejętności posługiwania się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym skorzystanie ze szkoleń dla kadry zarządzającej placówką oraz nauczycieli, kontaktu z innymi uczestnikami/ nauczycielami z europejskich szkół/ wymiany doświadczeń/ swobodnego komunikowania się bez bariery językowej.
h) Przygotowanie językowe w kraju:
Kilkumiesięczny kurs języka angielskiego przed rozpoczęciem mobilności.
Poza podniesieniem kompetencji i umiejętności wśród kadry, uczestnicy będą mieli okazję do nawiązania międzynarodowych kontaktów, wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych krajów, poznanie innych europejskich systemów edukacji, podniesienie umiejętności językowych, umiejętności komunikowania się w języku obcym etc. Poprzez udział w różnych szkoleniach będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi uczestnikami projektu, ale również z pracownikami swoich placówek i tych, którzy nie biorą udziału w projekcie. Ponadto uczestnicy podniosą umiejętności w zakresie wykorzystywania nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w pracy z uczniem.
Dzięki temu, że uczestnicy projektu wezmą udział w różnych szkoleniach będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z pozostałymi uczestnikami projektu.
ZASADY ORGANIZACJI MOBILNOŚCI
- Każdy uczestnik uczestniczy w 1 zagranicznej mobilności.
- Każdy uczestnik przed rozpoczęciem mobilności podpisze umowę. Jeśli uczestnikiem projektu będzie nauczyciel- umowa będzie zawarta z dyrektorem szkoły; jeśli uczestnikiem projektu będzie dyrektor- umowa będzie zawarta z Organem Prowadzącym.
- Każdy uczestnik przed rozpoczęciem mobilności podpisze oświadczenie uczestnika projektu.
- Po powrocie z mobilności uczestnik składa indywidualny raport (do 14 dni po powrocie z mobilności) za pośrednictwem systemu Mobility Tool +.
- Po powrocie z mobilności uczestnik składa zaświadczenie odbycia szkolenia (certyfikat) potwierdzone przez instytucję organizującą kurs oraz wszelkie dokumenty finansowe.
- Każdy uczestnik po odbyciu mobilności otrzyma Europass – Mobilność.
- Nadzór nad realizacją mobilności sprawuje Organ Prowadzący.