Wycieczka klas 1a i 2b do Muzeum Chleba w Radzionkowie

W poniedziałek 17 czerwca klasy 1a oraz 2b pojechały na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum to zostało założone przez pana Piotra Mankiewicza w 2000 roku „z szacunku dla historii i z potrzeby serca”.

Na początku, dzięki projekcji filmu „Chleb”, uczniowie mieli okazję poznać historię chleba jako kontynuację szkolnego tematu „Od ziarenka do bochenka”, a więc jego pochodzenie i tradycje z nim związane, a także sam proces produkcji pieczywa. Dodatkową ciekawą propozycją była projekcja o szacunku do chleba. Zdobytą wiedzę dzieci mogły wykorzystać w praktyce na warsztatach samodzielnego wyrabiania oraz formowania plecionek. Oprócz tego w muzeum uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawymi przedmiotami codziennego użytku, których pomysłowość zadziwia i zaskakuje do dziś.

W odrębnej sali była też możliwość zapoznania się z historią nauczania, gdzie uczniowie mogli zasiąść w dawnej szkolnej ławie z tabliczką i kałamarzem i posłuchać o zwyczajach panujących przed laty w szkołach, zobaczyć dawne książki, elementarze, a także materiały piśmiennicze, stroje oraz przybory.

Na koniec był jeszcze czas na zakup pamiątek no i oczywiście konsumpcję własnych wypieków.Serdecznie polecamy ten obiekt jako jeden z wielu na Szlaku Zabytków Techniki.

Komentarze są wyłączone.