W październiku nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia – pamiętamy” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, która mija 13 grudnia 2021 roku. Jego celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W ramach tego projektu uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”. Na konkurs swoje prace zgłosiło ośmioro uczniów z klas siódmych i trzynaścioro z klas ósmych.
Na lekcjach historii w klasach siódmych i ósmych, do końca listopada zostanie zaprezentowany film „Nie zabierajcie mamy”– to dokument, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. W w/w klasach zostanie również zaprezentowana wystawa online przygotowana przez IPN „Stan wojenny 1981-1983”
https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/84435,Wystawa-Stan-wojenny-19811983-do-pobrania-PLEN.html
W czterech klasach ósmych oraz pięciu siódmych zostaną przeprowadzone lekcje historii na temat stanu wojennego, z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez IPN – tekstów źródłowych oraz ćwiczeń oraz materiałów fotograficznych zgromadzonych przez nauczycieli i uczniów.
W szkole został przygotowany szkolny kącik patriotyczno-historyczny z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez autorów projektu,oraz materiałów zebranych przez nauczycieli oraz uczniów. Wykorzystano również materiały IPN – opracowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej zamieszczone na stronach internetowych.
Dwoje nauczycieli uczestniczyło w wykładach szkoleniowych: „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego”, „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „ Solidarność”.
Szkolny koordynator projektu
Urszula Kret