ŚWIATOWY DZIEŃ MATEMATYKI ŚWIĘTO LICZBY PI

„Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem

jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem […]”

Jan Śniadecki

ŚWIATOWY DZIEŃ MATEMATYKI, ŚWIĘTO LICZBY PI

Szkolne Święto Matematyki to liczne konkursy, rebusy, stacje zadaniowe, puzzle, zgadywanki. W naszej szkole rozpoczęło się z początkiem marca. Już wtedy można było poczuć atmosferę święta. W holu szkoły, w korytarzach i w salach lekcyjnych zawisły liczne ozdoby, informacje i piękne grafiki związane z Królową Nauk oraz liczbą Pi zwanej Ludolfiną. Nie wszystkie liczby mają swoje święto, ale ta jest wyjątkowa. 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) obchodzone jest święto liczby π (pi). Uroczystość przypadła w bieżącym roku w czwartek. W dniu tym uczniowie naszej szkoły grali i bawili się poznając tajniki liczby .

Uczniowie klas czwartych pod kierunkiem p. B. Hoffman i p. B. Stasiak na lekcjach matematyki zapoznali się z liczbą Pi poprzez ćwiczenia praktyczne oraz ciekawe mini wykłady dostosowane do wieku dzieci. Zaprojektowali panoramę miasta . Super bawili się rozwiązując rebusy z liczbą w roli głównej. Układali puzzle tworząc kształt Ludolfiny. Dużo radości sprawiły dzieciom wykreślanki i kolorowanki.

Uczniowie klas 5 i 6 pokonywali stacje zadaniowe. W grupach trzyosobowych pod kierunkiem starszych koleżanek i kolegów przemierzali kolejne przystanki rozwiązując proste zadanie. Opiekunowie w razie potrzeby spieszyli im z pomocą. Wszyscy mogli poczuć, że matematyka nie jest taka straszna. Każdej drużynie udało się wrócić do stacji, z której wyruszyli co było celem tego zadania.

Młodzież z klas 7, 8 wykonała matematyczny escape booki. Powstał mały notesik zawierający zagadki i zadania z liczbą Pi w roli głównej. Po przejściu wszystkich „pokoi” dotarli do rozwiązania poznając hasło: 3,14159…- pięć cyfr po przecinku bohaterki święta.

Na gazetkach w holu oraz na każdym piętrze rozwieszone były ciekawostki o liczbie Pi. Uczniowie bawili się w detektywów odszukując informacje potrzebne do rozwiązania quizu – Co wiem o liczbie ?

Kolejną atrakcją była możliwość zapisania jak największej liczby wyrazów zaczynających się od sylaby „pi”. Zadanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dzieci były bardzo kreatywne wymyśliły i zapisały mnóstwo takich wyrazów.

W piątek 15.03.24 p. G. Konkol – Bartczak przeprowadziła szkolny konkurs – Łamigłówki matematyczne w kategorii klas 5 i 6. Celem konkursu było rozwijanie nawyku twórczego i logicznego myślenia wśród młodzieży szkolnej. Zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Dzień Matematyki był pełen wrażeń i niespodzianek. Wszyscy bawili się dobrze. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Święto Królowej Nauk już za roku! Zapraszam i gwarantuję jeszcze więcej niespodzianek i dobrej zabawy!

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i współpracę. Szczególnie dziękuję młodzieży naszej szkoły: Julii Musiał, Ewie Jakubczyk, Darii Kempie, Zuzi Krupie, Klarze Rzepce, Mai Mazurkiewicz oraz Kamilowi Krajewskiemu.

koordynator wydarzenia:

Anna Drzas

przyjaciele akcji:

p. Bogumiła Sawicka i p. Dorota Maro

Komentarze są wyłączone.