„Lekki tornister”

W naszej szkole została przeprowadzona akcja „Lekki tornister”. Głównym założeniem projektu jest profilaktyka chorób układu ruchu i wad postawy wśród dzieci. Każdy chętny uczeń mógł zważyć swój plecak i uzyskać wskazówki, jak dbać o prawidłową postawę ciała.

Poniżej przypominamy kilka najważniejszych informacji dotyczących profilaktyki wad postawy:

• Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody.

• W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie – w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).

• Codziennie wieczorem sprawdzamy zawartość plecaka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.

• W tornistrze mamy tylko te podręczniki i zeszyty, które będą potrzebne danego dnia.

• Plecak nosimy na obu ramionach.

• Rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – zostawiamy w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.

• Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.