Ciekawostki. Czy wiesz, że…

Dzień dobry, dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o właściwym odżywianiu.

Najpierw odpowiemy na dwa pytania:

  • Dlaczego muszę jeść?

Jemy nie tylko po to, aby czerpać przyjemność ze spożywania pysznych potraw. Zjadany pokarm dostarcza nam również energii, która jest potrzebna do wykonywania codziennych czynności i prawidłowej pracy całego ciała. W tym co jesz, są składniki odżywcze. Są one potrzebne komórkom – malutkim elementom, które budują Twoje ciało. Przez całe Twoje życie, komórki są bezustannie naprawiane albo zamieniane na nowe, dlatego rośniesz i jesteś zdrowy.

Zielone rośliny do produkcji swojego pokarmu wykorzystują energię ze światła słonecznego. Człowiek nie potrafi produkować własnego pokarmu tak jak rośliny. Produkty, które jemy pochodzą od roślin i zwierząt. Są one przez nas trawione, aby nasze ciało mogło je odpowiednio wykorzystać. Każdy kto chce być zdrowy, musi jeść różnorodne posiłki. Tylko wtedy zapewnisz swojemu ciału wszystkie składniki odżywcze, które potrzebuje.

  • Dlaczego chce mi się jeść?

Gdy Twoje ciało nie otrzymuje składników odżywczych, z których czerpie energię, możesz czuć zmęczenie, a nawet ból głowy. Dzieje się tak, ponieważ w Twoim organizmie nie ma już cukru o nazwie glukoza, który jest jakby paliwem do Twojego mózgu. Gdy poziom glukozy jest niski, wskaźnik paliwa znajdujący się w mózgu, informuje Cię, że jesteś głodny. Jeżeli napijesz się czegoś, albo coś zjesz, uzupełnisz brak glukozy, którą krew przetransportuje z żołądka do mózgu – wtedy Twój głód zniknie. Po zjedzeniu słodyczy masz więcej energii, ale na krótko, ponieważ niedługo znowu będziesz głodny.

Zapraszamy Was do obejrzenia dwóch krótkich filmów:

„Warzywa i owoce”

„Jak kupować jedzenie?”

Na zakończenie proponujemy Wam piosenkę pt.: „Piosenka o niezdrowym jedzeniu”:

 

 

Komentarze są wyłączone.