Ciekawostki. Czy wiesz, że…

Dzień dobry, czy wiecie, że skowronki pojawiają się w Polsce już w marcu? Pierwszy pogodny dzień przedwiośnia witają zwykle intensywnym śpiewem, który nie ustaje aż do lata. Skowronek to niewielki ptak o długości 16 – 18 cm. Ptak ten ma wierzch ciała ubarwiony ochronnie, szarawo – brązowy, spód jasny, z piersią pokrytą brązowymi, podłużnymi prążkami. Gdy jest zaniepokojony, stroszy mały czubek. Skowronek słynie z pięknej pieśni, wykonywanej w locie. Potrafi śpiewać wiele minut, wznosząc się przy tym prawie pionowo w powietrze. na wysokość ok. 120 metrów.

Skowronki zamieszkują tereny otwarte, jak pola, ugory, suche łąki i pastwiska. Unikają sąsiedztwa wysokich drzew. Dobrze osłonięte gniazda budują na ziemi, zwykle pod kępą trawy. Ogromna większość naszych skowronków odlatuje jesienią małymi grupami w rejon śródziemnomorski. Nieliczne tylko zimują u nas na zachodzie kraju.

Skowronek nigdy nie ląduje bezpośrednio przy samym gnieździe. Byłoby to zbyt widoczne i drapieżniki mogłyby bez trudu je odnaleźć. Siada więc około 20 metrów dalej i ostrożnie, skulony, zbliża się do gniazda pieszo idąc zygzakami. Młode skowronki opuszczają gniazdo już po kilku dniach od chwili wylęgu. Zagrożone przyciskają się do ziemi, stając się dzięki temu prawie niewidoczne. Osobniki, które przeżyją pierwszy rok mogą dożyć co najmniej 10 lat. 

Posłuchajcie pięknego śpiewu skowronka:

Skąd ptaki wiedzą, dokąd mają lecieć? Odpowiedź znajdziecie w krótkim filmie:

Komentarze są wyłączone.