Zajęcia profilaktyczne

24 maja zespół do spraw profilaktyki zdrowotnej oraz pani higienistka zorganizowali spotkanie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tychach.

Przedstawiciele Sanepidu pokazali uczniom klas VII prezentację o szkodliwości palenia tytoniu. Uczniowie poznali negatywne skutki palenia, zobaczyli różnice między płucami człowieka zdrowego i palacza. Pracownicy Sanepidu zaprezentowali sposoby skutecznego odmawiania, gdy ktoś nakłania do palenia.

W drugiej części zostały przeprowadzone zajęcia praktyczne z wykorzystaniem narko i alko gogli. Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków . Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę. Spotkanie z przedstawicielami Sanepidu oraz zajęcia praktyczne były dla wszystkich uczniów bardzo pouczające.

Marzena Machalica, Danuta Uryga, Tomasz Brysz