Projekt edukacyjny NASA Sally Ride EarthKam

Od 1-4 listopada zainteresowani uczniowie klas VII, wraz z uczniami innych szkół, uczestniczyli w misji ISS17_11 projektu edukacyjnego NASA.

Naszym zadaniem  było fotografowanie Ziemi z pokładu, znajdującej się na orbicie, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. W Centrum Kontroli Misji, w San Diego, opiekę nad nami sprawował zespół złożony ze studentów Uniwersytetu California.

Była to już 59 misja w projekcie EarthKAM zapoczątkowanym przez Sally Ride– doktor fizyki, pierwszą amerykańską astronautkę. Będąc członkiem załogi wahadłowca Challenger Sally Ride pisała:

„Na orbicie Ziemi, na promie, mogę przez okna patrzeć w dół na delikatne białe chmury, wspaniałe pomarańczowe pustynie i niebieskie wody na powierzchni planety. Widziałam rafy koralowe w oceanach, żyzne pola uprawne, w dolinach i migotliwe światła miast pod chmurami. Nawet z Kosmosu jest oczywiste, że Ziemia jest żywą planetą” .

Otrzymaliśmy kody dostępu do komputera zarządzającego aparatem cyfrowym na stacji i każdy uczestnik misji mógł zaprogramować sobie moment wykonania zdjęcia z pokładu znajdującej się na orbicie stacji kosmicznej ISS. Nie było to łatwe, ponieważ stacja porusza się ze średnią szybkością 27 744  km/h  na wysokości ok. 400 km . Otrzymane obrazy o różnych rozdzielczościach każdy mógł pobrać sobie z galerii szkoły. Nie wszystkie zdjęcia były udane. Nie udało się np. sfotografować okolic naszej szkoły

[Best_Wordpress_Gallery id=”76″ gal_title=”NASA Sally Ride EarthKam”]

Wszystkie zdjęcia wykonane podczas tej misji można zobaczyć w galerii na stronie www.earthkam.org

B. Trólka

Komentarze są wyłączone.