Program edukacyjno- wychowawczy ” Tematy wrażliwe-niekłopotlwe”.

Na kolejnych zajęciach z cyklu „Tematy wrażliwe-niekłopotliwe” uczniowie klas 1a, 2a i 3a zapoznali się z niepełnosprawnością wzrokową . Wysłuchali opowiadania o niewidomej Ani, jej rodzinie i codziennym życiu.
Uczniowie wypowiadali się po czym poznają osoby słabowidzące i niewidome. Została omówiona rola białej laski, alfabetu Braille’a i psa przewodnika w funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Dzieci wzięły udział w praktycznych ćwiczeniach w których zetknęły się z trudnościami jakie napotyka osoba niewidoma,
między innymi, z zamkniętymi oczami próbowały wykonywać proste codzienne czynności jak zapinanie guzików, ściąganie i ubieranie butów, w grupach realizowały proste aktywności ruchowe oraz próbowały pogrupować klocki wg kształtu i ułożyć wieżę wg. słownej instrukcji, rozpoznawały przedmioty rękoma omawiając ich kształt, fakturę, twardość.
Kierowały się we właściwą stronę słuchając tylko głosu koleżanek/ kolegów, opisywały obrazowo ze zdjęć zjawiska przyrodnicze nie używając kolorów, tak by pozostałe dzieci mogły je sobie wyobrazić.
Na koniec zajęć uczniowie obejrzeli krótki animowany film edukacyjny ( źródło: N jak niewidomy, PZN) o tym jak należy pomagać osobie niewidomej.
Podczas spotkania dzieci bazowały na ćwiczeniach wyłączających wzrok, dokonywały refleksji nad sytuacją osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, kształtowały postawę empatyczną, ćwiczyły orientację przestrzenną, rozwijały zmysł dotyku oraz kształtowały umiejętność pracy w grupie.

Iwona Wiśniewska

Komentarze są wyłączone.