Samorząd Uczniowski


Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024:

  • Magdalena Gruszka
  • Renata Dziewior

Rzecznik praw ucznia:

  • Kamil Relidzyński

Solidarni z Ukrainą

Opiekunowie wraz Samorządem Uczniowskim klas 4-8 w SP5 zorganizowali kilka akcji wspierających społeczność Ukrainy. Uczniowie SP5 wykazali niespotykany entuzjazm i licznie wzięli udział w następujących wydarzeniach:

  1. Zbiórka „Dzieci dzieciom”. Zbiórka trwała od 1 marca do piątku 4 marca. Zbieraliśmy przybory szkolne, zabawki, gry, drobne upominki dla dzieci.
  2. Każda klasa od 4  do 8 przygotowała do wyboru: plakat, nagranie, coś, co by świadczyło o tym, że jesteśmy solidarni w Ukrainą.
  3. W czwartek  3 marca chętni uczniowie przyszli ubrani z dodatkiem barw flagi Ukrainy, aby pokazać naszą solidarność z mieszkańcami tego kraju.

Bardzo dziękujemy społeczności SP5 za zaangażowanie i wielki wkład w te akcje!


Samorząd Uczniowski prosi o przyłączenie się społeczności uczniowskiej SP 5 do trzech następujących akcji pomocy dzieciom z Ukrainy:

1. Ogłaszamy zbiórkę „Dzieci dzieciom”
Zbiórka trwa od jutra, tj. 1 marca do piątku 4 marca, zbieramy rzeczy i zabawki dla dzieci. Mogą to być przybory szkolne, takie jak: kredki, mazaki, bloki, zabawki, gry – drobne rzeczy dla dzieciaków, aby choć na chwilę oderwać ich od trudnej rzeczywistości. Przedmioty nie muszą być nowe, ale niezniszczone. To może być drobnostka, ale pamiętajmy, robimy to dla dzieci!

2. Każda klasa 4-8 do piątku przygotowuje do wyboru: plakat, nagranie itp., coś, co będzie świadczyło o tym, że jesteśmy solidarni w Ukrainą. W piątek robimy zdjęcia i umieszczamy na stronie i fb szkoły.

3. Dzień „Solidarni z Ukrainą”.
W czwartek, 3 marca, uczniowie przyjdą ubrani z dodatkiem barw flagi Ukrainy- aby pokazać naszą solidarność z mieszkańcami Ukrainy.

Samorząd Uczniowski

Magdalena Gruszka
Monika Bundyra
Renata Dziewior


Karnawałowy Dzień Przebieranek

Dzień 18 stycznia został ogłoszony przez Samorząd Uczniowski Karnawałowym Dniem Przebieranek. W tym dniu w naszej szkole pojawiły się przeróżne postacie inspirowane filmem, książką, grą czy serialem. Było bardzo kolorowo i wesoło. Do wspólnej zabawy dołączyli także nauczyciele, którzy wspólnie z uczniami robili sobie zdjęcia i świetnie się bawili. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy.


Wspieramy naszych sportowców!


Dzień Praw Zwierząt

22 W maja obchodziliśmy Dzień Praw Zwierząt. Uczniowie przysłali zdjęcia swoich ulubieńców. Jedna z miłośniczek zwierząt, Malwina z 6b, przesłała piękne słowa A.D. Williamsa:

„Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia, nie widzę w nich zwierzęcia
Widzę istotę żywą
Widzę przyjaciela
Czuję duszę”

Pamiętajmy o naszych podopiecznych. To my sprawiamy, że czują się szczęśliwi!


Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia obchodziliśmy Europejski Dzień Śniadania, którego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zjedzenie zdrowego porannego posiłku. To, co jemy rano, ma nas pobudzić do działania i dodać nam energii na wiele godzin. Poniżej przedstawiamy propozycje śniadań przygotowane przez naszych uczniów.


Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca obchodzony był Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Tego dnia, wszyscy chętni mieli założyć kolorowe skarpetki nie do pary. Chcieliśmy w ten sposób okazać zrozumienie i akceptację dla chorych osób.
Poniżej efekty „skarpetkowej” akcji.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!
Samorząd Uczniowski


Zbiórka dla schroniska

Zakończyliśmy zbiórkę dla schroniska zwierząt w Miedarach. Akcja miała trwać 2 tygodnie, jednak w zaistniałych warunkach trzeba ją było przerwać po tygodniu. Mimo tego, udało nam się zebrać sporo darów.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję, serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania dla organizatorki zbiórki, Mai Majchrzak i dla jej mamy, pani Agnieszki Starzyk, która zajęła się przewiezieniem zebranej karmy i innych akcesoriów.

Dzień Emotikona

19 września 2020 r. obchodziliśmy Dzień Emotikona. Uczniowie narysowali swoje ulubione „buźki”.


Konkurs na stroik świąteczny

W grudniu został ogłoszony konkurs na stroik świąteczny. Uczniowie, pod opieką nauczycielki techniki, przygotowali swoje prace. Komisja oceniająca przyznała 3 pierwsze miejsca i 7 wyróżnień.


Zbiórka dla schroniska zwierząt

Zakończyliśmy zbiórkę dla schroniska zwierząt. Akcja odbyła się dzięki pomocy Mai Majchrzak i jej mamy, które przygotowały plakaty informacyjne i transport darów. Wszystkim, którzy przyczynili się do poprawy życia zwierząt w schronisku, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!


Kiermasz świąteczny

12 grudnia Rada Rodziców z Samorządem Uczniowskim zorganizowali kiermasz świąteczny. Klasy przygotowały stoiska, na których można było kupić słodkości, potrawy wigilijne i ozdobny świąteczne.


6 grudnia – mikołajki


Dzień Postaci z Bajki


Dyskoteka andrzejkowa


Dzień Misia


Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Mikołowa

25 listopada odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Mikołowa. Kandydatami byli: Natalia Osmalak i Wojciech Gołba.

Naszym Młodzieżowym Radnym został Wojtek.
Gratulacje!

Dzień Piżamy


Metropolia dla Mikołowa

W dniu 25.10.2019 w Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Mikołowie odbyła się konferencja „Metropolia dla Mikołowa – szanse i wyzwania dla miasta i młodzieży”. Organizatorami byli: przewodnicząca Rady Miejskiej, Katarzyna Syryjczyk Słomska i zastępca Burmistrza, Mateusz Handel.

Metropolia Młodych to projekt mający na celu promowanie i rozwijanie dialogu oraz wzmocnienie potencjału odnośnie polityki młodzieżowej w regionie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIII, Julia Makosz i Oliwia Kuśmierek.

Dyskoteka szkolna

1.10.2019 Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Uczestnikami byli przede wszystkim uczniowie klas IV_V. Koleżanki ze starszych klas pomagały w organizacji tej imprezy. Na następną zabawę zapraszamy 28.11.2019.


Wybory

9.10.2019 uczniowie klas. IV_VIII wybierali przewodniczącą naszej szkoły. Swoje programy zaprezentowały dwie kandydatki: Julia Makosz i Oliwia Kuśmierek, obie z klasy VIIIa. Dziewczęta wspomagały ich  „sztaby wyborcze”, które składały się z uczniów różnych klas.
Po zebraniu i komisyjnym przeliczeniu głosów (Julia Rakoczy kl. VI i Alicja Ostrowska kl. V) wyłoniono przewodniczącą. Została nią Julia Makosz. Oliwia Kuśmierek będzie pełniła funkcję zastępczyni.

X Zlot Samorządów Uczniowskich

25 marca  reprezentantki Samorządu Uczniowskiego SP5 D. Radzioch i K .Grzeżułka wzięły udział w jubileuszowym X Zlocie Samorządów Uczniowskich w SP 33 w Katowicach. Przewodnim hasłem zlotu było:,, Dobra komunikacja i współpraca kluczem do sukcesu”. Zwieńczeniem spotkania ponad 80 szkół był  kolaż upamiętniający to wydarzenie. Wrażeń artystycznych dostarczył nam zespół ,,Katowiczanie”.


Pokaz talentów

21.03.2019 tradycyjnie witaliśmy wiosnę. Samorząd Uczniowski zorganizował ,,Pokaz talentów” oraz konkurs na kolorowe przebranie. Z funduszu Rady Rodziców zostały zakupione nagrody dla występujących i słodycze dla wszystkich uczniów.


Spotkanie z Mikołajem

6 grudnia uczniowie naszej szkoły spotkali się z Mikołajem. Każda klasa przygotowała prezent dla miłego gościa. Były piosenki, wierszyki i laurki z życzeniami. Wszyscy otrzymali czekolady ufundowane przez Radę Rodziców


Zakończyliśmy zbiórkę produktów dla schroniska zwierząt w Rudzie Śląskiej. Zebraliśmy karmę dla psów i kotów, koce i kołdry. Dary zostały odwiezione do schroniska.

Na zdjęciu nasi darczyńcy (nie wszyscy).

Dzień Hipisa

Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Hipisa. Na zdjęciach niektóre z przebranych osób.


Wybory Samorządu Uczniowskiego

12 października odbyły się wybory na przewodniczącego szkoły. Kandydatki przedstawiły swoje programy wyborcze wszystkim uczniom klas IV – VIII.

Po komisyjnym przeliczeniu głosów wyłoniono zwycięzców. Przewodniczącą została Julia Gwiżdż z klasy VIII a, a zastępcą Daria Radzioch z klasy VI b.


Dyskoteka

25 września Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla klas czwartych.

Prowadzący, pan Janusz, zabawiał uczniów tańcami i dobrą muzyką. Nie obyło się bez efektów specjalnych (światła i dymy). Było bardzo wesoło.


Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczny pt. „Mama i ja”. Po obejrzeniu wszystkich dostarczonych przez uczniów prac dokonaliśmy wyboru najciekawszych.
Oto wyniki:
1 miejsce – uczennica kl. 7B
2 miejsce -uczennica kl.3F
3 miejsce – uczennica 5D
Wyróżnienia otrzymało dwóch uczniów i jedna uczennica z kl. 6B
Gratulujemy!

Rok Ireny Sendlerowej

W ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej (2018), uczniowie poszczególnych klas Szkoły Podstawowej nr 5 w Mikołowie przygotowali plansze mające na celu popularyzację wiedzy na temat polskiej działaczki,ratującej Żydów podczas II wojny światowej.


Zbiórka dla schroniska w Rudzie Śląskiej

Pomóżmy Schronisku TOZ Fauna w Rudzie Śląskiej!

Zbieramy: karmę suchą i mokrą (puszki) dla psów i kotów, smycze, obroże, legowiska, koce i zabawki.

Akcja trwa do 30.11.2017

Prosimy o dostarczenie podpisanych rzeczy (imię, nazwisko, klasa) do nauczycieli WF-u.


Dzień Piżamy

15 listopada 2017 w naszej szkole odbył się Dzień Piżamy. W tym dniu uczniowie mogli bez skrępowania przyjść do szkoły w ulubionych rzeczach do spania. Radości i śmiechu przy tym nie było końca. Najlepiej przebranym klasom przyznane zostały następujące miejsca: I miejsce: klasa 6b II miejsce: klasa 6c III miejsce: klasa 6a i 7a Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości i czekamy na równie radosne dni.

Samorząd Uczniowski


Wybory przewodniczącego szkoły

W dniu 19.10.2017r. przeprowadzono wybory  przewodniczącego szkoły.

Kandydowali uczniowie klas 5 i 6

  1. Dawid Sojka z kl. VIa
  2. Julia Makosz z kl. VIa
  3. Laura Majchrzak z kl. Vb
  4. Jagoda Garbula z kl. Vd

Uczniowie prezentowali swoje programy wyborcze. Następnie uczniowie klas 4-7 oddali głos na wybranych kandydatów.

Przewodniczącą szkoły została: Julia Makosz z klasy 6a.

Zastępcą przewodniczącej szkoły została: Jagoda Garbula z klasy 5d.

Gratulujemy zwyciężczyniom, a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w tegoroczne wybory Samorządu Uczniowskiego.

E. Gierek, J. Grondal-Twardowska, J. Synowiec


Dyskoteka dla klas czwartych

26 września 2017 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas czwartych. Uczniowie bawili się w rytmach tanecznej muzyki od godz.17.00 – 19.00.  Była to wspaniała okazja do zabawy i integracji tegorocznych czwartoklasistów. Wszystkim bardzo dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejną dyskotekę już niebawem!

E. Gierek, J. Grondal-Twardowska, J. Synowiec


Konkurs!

21 września  obchodzimy Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach.

Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na najciekawszą gazetkę.


Powitanie wiosny

21.03.2017 Uczniowie naszej szkoły przywitali WIOSNĘ . Z tej okazji wszystkie klasy 4 – 6 spotkały się w sali gimnastycznej na „Pokazie Talentów”, uczniowie bawili się świetnie. Wszyscy uczniowie otrzymali słodycze (zakupione przez Radę Rodziców).

Uczestnicy pokazu:
1. Olga Niedobecka, Dorota Prokopowicz, Ania Płaza – 6 a- akrobatyka
2.Julia Makosz, Lena Ryszka 5 a – śpiew
3, Julia Majewska, Kasia Jachta – 4 c taniec
4. Sandra Gielas – 4 c śpiew
5. Julia Szefler – 6 d taniec
6. Lena Niedobecka, Ola Siwy – 4 d akrobatyka
7. Nicola Backaus – 6 b śpiew
8. Rudzińska, Marysia Szlachta, Martyna Hołdyńska – 4 a taniec i śpiew
9. Jagoda Garbula – 4 d taniec
10. Martyna Labus, Martyna Torz 4 a taniec
11. Amelia Klyta, Zizia Grim – 4 d śpiew
12. Agata Brzeźniak 4 c, Natalia Jarmoła 4 a akrobatyka
SU

Konkurs na wystrój sali klasowej z okazji walentynek

15.02.2017 komisja w składzie przewodnicząca i zastępca SU, opiekun SU i p. logopeda oceniła wystrój klas. Każdy przedstawił swoją propozycję punktów (skala 0-5), suma punktów wyróżniła następujące klasy.

1 miejsce – klasa 6 d sala 49
2 miejsce – klasa 6 a sala 40
2 miejsce – klasa 4 a sala 50
3 miejsce – klasa 6 c sala 46
SU

Dyskoteka walentynkowa

IMG_20170214_175611Samorząd Uczniowski zorganizował kolejną dyskotekę. Tym razem uczniowie bawili się z okazji Walentynek.

E. Gierek


Dyskoteka integracyjna dla  klas czwartych

P_20160927_17190327 września 2016 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka integracyjna dla  klas czwartych. Od 17.00 -19.00 uczniowie wspaniale się bawili. Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie i gorąco zapraszamy na następną dyskotekę.

E. Gierek, J. Grondal-Twardowska, J. Synowiec


Dyskoteka karnawałowa

DSCF8031

19 stycznia w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa, w której udział wzięli uczniowie klas IV – VI.

Od godziny 17.00 do 19.00 wszyscy świetnie się bawili na jadalni, która na ten czas zamieniła się w salę do tańca. Dziękujemy za wspólną zabawę z DJ-em i zapraszamy na kolejną dyskotekę.

E. Gierek, J. Grondal-Twardowska, K. Noga