Wycieczka klasy 1a i 2b do Zabytkowej Kopalni Srebra

W poniedziałek 11 grudnia klasy 1a oraz 2b pojechały na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Jest to jedyny w województwie śląskim zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie mieli niepowtarzaną okazję zwiedzić wyjątkową w skali świata kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Odkryli kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedzieli się jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Po obejrzeniu filmu w sali kinowej, zwiedzeniu nowoczesnego muzeum multimedialnego, uczniowie przeszli spacer podziemnym labiryntem korytarzy, dzięki czemu mogli poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Była też okazja do przepłynięcia łodzią podziemnej rzeki.

Warto dodać, że Kopalnia ta jest jedynym w regionie obiektem ze Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Na koniec był oczywiście czas na zakup pięknych pamiątek, a całość zakończyła się tradycyjnym górniczym pożegnaniem: „Szczęść Boże!”